Jodła kalifornijska (jednobarwna) 'Glauca'

Abies concolor (Gordon et Glendinning) Hildebrand 1861 'Glauca' Silva-Tarouca, 1924



Opis: nazwa odnosi się do różnych wyselekcjonowanych form tej jodły, które charakteryzują się niebieskawym zabarwieniem igieł. Rosną podobnie do typowej Jodły kalifornijskie czyli dość szybko. Mają regularny, stożkowaty pokrój, dorastają do 60 m wysokości (po 30 latach ok. 10 - 12 m). Igły długości do 7cm, obustronnie matowe, wysrebrzone, ułożone dość luźno łukowato podnoszą się ku górze. Po roztarciu pachną cytryną lub tatarakiem. Pączki ożywicowane. Szyszki cylindryczne do 14 cm dł., przed dojrzeniem niebieskawe, fioletowe lub jasnozielone.

Występowanie: płd.- zach. rejony Ameryki Płn. na wysokości 1000 - 3000 m.

Uprawa: bardzo mrozoodporna (> - 29 °C), wyjątkowa wśród jodeł i najmniej wymagająca pod każdym względem. Lubi gleby żyzne, świeże i rejony o wysokiej wilgotności powietrza; udaje się także na glebach suchych i piaszczystych; dobrze znosi suszę, upały, zanieczyszczone powietrze. Lubi miejsca słoneczne, ale toleruje także półcieniste i cieniste.

Zastosowanie: szczególnie efektowna w młodości (do 20 - 30 lat). Polecana do parków, zadrzewień osiedlowych, dużych ogrodów. Ze względu na barwę igieł jest polecana do nasadzeń kolorystycznych z innymi barwnymi roślinami.

Opracowanie:  Szkółka Roślin Ozdobnych Grubsko